سطح زیر کشت زعفران در خراسان رضوی 90 هکتار است

فروشگاه اینترنتی تخصصی زعفران زعفرانت

  1. خانه
  2. بلاگ
  3. سطح زیر کشت زعفران در خراسان رضوی 90 هکتار است

سطح زیر کشت زعفران در خراسان رضوی 90 هکتار است

سطح زیر کشت زعفران در خراسان رضوی 90 هکتار است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی باید به فکر تولید فرآورده های جدید از زعفران باشیم، گفت : سط زیر کشت زعفران در خراسان رضوی 90 هزار هکتار است.

به گزارش خبرگزاری فارس از تربت ‌حیدریه، محمدرضا اورانی در جلسه هم‌ اندیشی کارگروه زعفران که سالن اجتماعات فرمانداری تربت‌ حیدریه برگزار شد، اظهار کرد: اگرچه درزمینه فرآوری محصول زعفران بسیار مختصر و در حد تولید چای و برخی نوشیدنی‌های زعفرانی فعالیت‌هایی انجام ‌شده اما در بسیاری از زمینه‌ های فعالیت در این حوزه هنوز اقدامی نشده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: این در حالی است که باید به فکر تولید فرآورده‌های جدید از زعفران که شامل نوشیدنی‌های جدید، اسانس گیری، طعم گیری و تولید محصولات با اندازه‌های مختلف و با توجه به ویژگی‌های زعفران ازجمله شادی‌آفرینی آن است، باشیم.

وی با اشاره به صادرات 28 تن زعفران در سال گذشته، افزود: در6 ماهه ابتدای امسال 78 تن زعفران صادرشده است.

اورانی با تأکید بر اینکه  90 هزار هکتار از 114 هزار هکتار مزارع زیر کشت زعفران کشور در خراسان رضوی است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 131 هزار نفر در این استان به‌ صورت مستقیم در حوزه تولید زعفران اشتغال دارند، به ‌طوری‌ که 90 درصد زعفران کشور در استان‌های خراسان رضوی و جنوبی تولید می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه باید برای درآمدزایی محصول زعفران بیش از گذشته برنامه‌ ریزی هدفمند انجام شود، گفت: باید با تمام توان از این محصول ارزشمند حفاظت کرد و در این راستا باید برای حفظ و ارتقای جایگاه عرضه آن در سطح جهانی تلاش و برنامه‌ ریزی کرد.

رئیس جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه ضرورت دارد بخش خصوصی باقدرت و توان بیشتری وارد این عرصه شود و برای بهبود وضعیت زعفران تولیدی سرمایه‌گذاری کند، یادآور شد: بورس زعفران، شفافیت قطعی در قیمت، تسریع در سپردن زعفران در بورس و اوراق بهادار، تشکیل شرکت‌های بزرگ درزمینه کشت و تولید این محصول استراتژیک از نیازهای امروز این محصول است که باید مورد توجه قرار گیرد.

اورانی تأکید کرد:  داشتن نیروی انسانی یکی از مهم ‌ترین مسائلی است که باید در هنگام آموزش نیروهای توانا و با استعداد مورد توجه قرار گیرد تا بتوانند در این حوزه مانند یک هنرمند فعالیت‌های خود را درزمینهٔ کشاورزی انجام دهند.

وی با ابراز تأسف از اینکه برخی مدیران شهرستان به ‌جای طرح مباحث کارشناسی، تحت تأثیر رفتار و گفتار برخی صحبت‌های عوامانه و خیابانی، بازار زعفران را آشفته می‌کنند و این زیبنده یک مدیر نیست، ابراز کرد: بر اساس آماری که از گمرک گرفتیم، میزان صادرات زعفران در سال گذشته ۲۸۱ تن و در نیمه نخست امسال نیز ۷۸ تن بود و اگر ما این 2 عدد را باهم جمع کنیم  و با میزان تولید زعفران مقایسه کنیم، قطعاً نباید زعفرانی موجود باشد.

رئیس جهاد کشاورزی استان ادامه داد: نکته دوم اینکه اگر سطح زیر کشت زعفران در کشور ۱۱۴ هزار هکتار باشد و از این میزان 90 هزار هکتار در خراسان رضوی و 15 هکتار در خراسان جنوبی باشد، سهم سایر نقاط کشور تنها 9 هزار هکتار است، بنابراین اهمیت این ارقام زمانی بیشتر مشخص می‌شود که بدانیم 6 هزار هکتار سطح زیر کشت زعفران در خراسان شمالی هنوز به‌حساب نیامده و لذا بهتر است با تکیه ‌بر این آمار علمی، ذهن خود را در وسط یک مسیر غلط متوجه و متمرکز نکنیم.

وی یادآور شد: نکته سوم اینکه اگر زعفران تا چند سال پیش صرفاً به‌عنوان یک ادویه به جهان صادر می‌شد، امروز از مرز ادویه و طعم ‌دهنده غذا گذشته و به‌عنوان یک دارو مطرح و صادر می‌شود و این یعنی یک ارزش ‌افزوده جدید، بنابراین اگر 400 تن تولید زعفران را به نسبت جمعیت جهان تقسیم کنیم باید به دنبال ظرفیت‌های تولید جدید باشیم و در این راستا نیز تولید کننده  نباید نگاهش را به مصرف بازار داخلی محدود کند بلکه باید نگاهش به بازارهای بیرون باشد.

اورانی بابیان اینکه بورس و شفاف ‌سازی برای کشاورز، واسطه  و نیز تاجری که می‌خواهد یک نگاه منطقی به بازار داشته باشد، روشی نوین و مفید است، افزود: اینکه عده‌ای نسبت به عملکرد بورس انتقاد دارند، باید از آنان سؤال شود که چه سابقه خوبی از زعفران  قبل از اینکه بورس زعفران ایجاد شود، در ذهنتان دارید؟

 وی بابیان اینکه تعریف و برنامه ما از زعفران دربرگیری منافع ملی حاصل از تولید و صادرات آن است و نه نفع شخصی یک گروه خاص، گفت: قبل از بورس هیچ  سابقه درخشانی از زعفران در ایران به چشم نمی‌خورد و درعین‌ حال ادعا نداریم با ورود بورس تمام مشکلات زعفران کاران را  توانستیم برطرف کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با ابراز تأسف از اینکه برخی که امروز منافعشان به دلیل ایجاد بورس به خطر افتاده، تلاش می‌کنند تا این موفقیت را ناکارآمد جلوه دهند، اظهار کرد:  از همه افرادی که دست ‌اندرکار برنامه‌ ریزی زعفران هستند انتظار داریم نقش سخنگویی کسانی که منافعشان با سیاست‌های دولت برای حمایت از زعفران کاران به خطر افتاده را، بازی نکنند.

اورانی ادامه داد: پیشنهاد می‌کنیم ابتدا شهرستان‌هایی که دست‌ اندرکار زعفران هستند، کشاورزان و زعفران کاران تحصیل‌ کرده یا فرزندان تحصیل ‌کرده آنان را شناسایی و برای این افراد کارگاه‌ های آموزشی آشنایی با ادبیات و الفبای بورس برگزار کنند تا از این طریق بتوانند زعفران کاران را به سلاح علم روز تجهیز و از این ظرفیت جدید یعنی بورس کالایی زعفران به نحو مطلوب استفاده کنیم.

افزایش سطح کشت زعفران در خراسان رضوی

در ادامه مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به افزایش 8 درصدی سطح زیر کشت زعفران در سال زارعی جاری نسبت به سال گذشته، گفت: سطح زیر کشت محصول زعفران از 87 هزار هکتار در سال زراعی گذشته به 90 هزار هکتار در سال زارعی جاری رسیده است.

هاشم نقیبی با تأکید بر اینکه خراسان رضوی به لحاظ سطح زیر کشت و میزان تولید زعفران رتبه نخست کشور را در بین استان‌های کشور به خود اختصاص داده است، افزود: اگرچه میانگین برداشت زعفران از هر هکتار بین چهارتا پنج کیلو است، اما سال گذشته یکی از کشاورزان خراسانی موفق شد از هر هکتار زمین 39 کیلوگرم زعفران برداشت کند و رکورد ملی را به نام خودش ثبت کند.

وی با اشاره به فعالیت 138 هزار بهره‌ بردار در حوزه کشت و تولید زعفران در بخش کشاورزی استان، یادآور شد: درمجموع 800 هزار نفر در نقاط مختلف استان به‌ طور مستقیم درزمینهٔ کشت، تولید و برداشت زعفران فعالیت دارند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به اینکه با ورود زعفران به بازار بورس و خرید و فروش منطقی این محصول بخش عمده‌ای از دغدغه‌ ای تولید کنندگان را برطرف می‌کند، ابراز کرد: با ارائه زعفران در کالای بورس ایران، به بهره‌ برداران این محصول اجازه می‌دهد معامله منطقی و با قیمت واقعی را برای محصول خود تجربه کنند

وی بابیان اینکه انتظار می‌ رود زعفران کاران از  فرصت به وجود آمده و عرضه زعفران در بورس نهایت استفاده را ببرند، اظهار کرد: با ورود زعفران به بورس علاوه بر اینکه قیمت‌ گذاری محصول به ‌صورت شفاف و بر اساس کیفیت واقعی انجام و واسطه‌ها حذف می‌شود، باعث می‌شود که گواهی سپرده کالای آنان برای فروش محصولشان همانند پول نقد باشد

نقیبی با تأکید بر اینکه زاوه، تربت ‌حیدریه و کاشمر دارای بیشترین سطح زیر کشت در بین شهرستان‌های خراسان رضوی است، افزود: با توجه به آغاز فصل برداشت زعفران انتظار می‌رود با مطلوب بودن شرایط جوی شاهد برداشت میزان قابل قبولی از این محصول در خراسان رضوی باشیم.

وی در پاسخ به اظهارات رئیس جهاد کشاورزی تربت‌ حیدریه گفت: اینکه بگوییم زعفران محصول کم‌ آبی است، اشتباه بوده و اتفاقاً برعکس خیلی هم مصرف آب زیادی دارد، منتهی محصولی کم ‌توقع و درعین‌ حال نهاده پذیر است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان یادآور شد: این بدان معنا است به میزان نهاده‌ای که مصرف می‌کند، افزایش عملکرد دارد و تکرار این جملات که زعفران نسبت به آب کم ‌مصرف است، موجب شده کشاورزان ما در دیگر استان‌های کشور به سمت کشت زعفران بروند و ارائه کدهای غلط موجب الگوپذیری آن‌ها شده و این خوب نیست.

وی با بیان اینکه از سال 85 تا سال ۹۷ به‌جز در سال‌های ۸۶ و ۸۷ که بحث سرمازدگی زعفران را داشتیم و نتیجه آن موجب کاهش میزان تولید شد، به ‌طورکلی صادرات زعفران یکسره روند صعودی داشته و میزان آن از ۱۴۲ تن در سال ۸۵ به 281.5 تن  در سال ۹۷ رسیده و این یعنی عملاً صادرات زعفران در این سال‌ها ۲ برابر شده است.

نقیبی اظهار داشت: البته در نیمه نخست امسال شاهد کاهش اندک زعفران در کشور بودیم که علت اصلی این بحث تعهد سپرده ارزی است و البته حق هم با مصاحبه‌ کنندگان هست زیرا دوست دارند می‌خواهند مستقیم ارز را خودشان وارد کشور کنند.

تعاون روستایی استان با دست‌پر به استقبال زعفران کاران می‌رود

رئیس سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی نیز در این نشست بابیانی اینکه تاکنون 2 مرحله در بحث خرید توافقی زعفران واردشده‌ایم، گفت: اگرچه یک ‌بار در سال ۸۴ با خرید ۴۷ تن و ۳۰۰ کیلوگرم و در مرحله دوم در سال ۹۶ با خرید حدود 7 تن زعفران اقدام کردیم، اما این به بدان معنا نیست که در سال‌های دیگر در حوزه زعفران هیچ نقشی نداشته‌ایم.

محمد ناصری مقدم افزود: نکته مهمی که نباید فراموش شود، آن است که دولت زمانی وارد کار می‌شود که احساس کند قیمت زعفران از نرخ حداقلی دارد نزول می‌کند و روند تولید و عرضه زعفران دارد به زیان زعفران کار تمام می‌شود.

وی با بیان اینکه آنالیز زعفران را به ‌طور دقیق هم برای پوشال، هم برای نگین و هم برای سرگل تحت کنترل داریم، اظهار کرد: این آمادگی راداریم امسال نیز پرده اعلان خرید توافقی رو برای کل استان برپا کنیم و حتی خراسان شمالی نیز با پیش‌بینی 10 تن تولید روی این عملکرد ما حساب بازکرده است.

رئیس سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی یادآور شد: ظرفیت انبارهای استان بیش از ۳۰۰ هزار تن است که از این میزان بین ۴۰ تا ۵۰ هزار تن برای زعفران اختصاص داده‌ایم.

اتحادیه تعاونی‌های روستایی خراسان رضوی بازوی حمایتی جهاد کشاورزی

همچنین مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های روستایی خراسان رضوی با تأکید بر اینکه این اتحادیه دارای یک شبکه گسترده در بین روستاها است، گفت: با توجه به حضور تعاونی‌های روستایی امکان خرید زعفران در سطح بالایی وجود دارد به‌ طوری ‌که در سال ۸۴ بالغ‌ بر ۴۷ تن و در سال ۹۶ نیز بالغ ‌بر ۶۷ تن زعفران جمع ‌آوری کردیم.

امیر مسعود پژمان پور بابیان اینکه عملکرد ما مطابق با استانداردهای ملی کشور بود و صادرات خوبی نیز انجام شد، افزود: محصولی هم که در سال ۹۶ خریداری شد، در ابتدا مورد مقاومت بازار نیز قرار گرفت و همین مقاومت باعث شد خود اتحادیه تعاون روستایی به‌ عنوان خریدار وارد بازار شده و  بالغ‌ بر ۱۱ تن زعفران را از تابلوی بورس زعفران خریداری کند.

وی با بیان اینکه در اتحادیه تعاونی‌های روستایی استان آزمایشگاه تخصصی ایجاد کرده‌ایم، گفت: همچنین یک انبار به ظرفیت بالغ‌ بر 30  تن که مورد تائید بورس کالای ایران هم قرارگرفته، دایر کرده‌ایم.

اشتغال 79 درصد نیروی کار تربت حیدریه در بخش کشاورزی

در ادامه مدیر جهاد کشاورزی تربت‌ حیدریه نیز گفت: 79 درصد نیروی کار تربت‌ حیدریه در گستره 90 هزار هکتاری زمین‌ های کشاورزی و باغی این شهرستان به کشاورزی اشتغال دارند.

محمدرضا عباسپور افزود: بخش کشاورزی تربت‌ حیدریه با تولید 37 نوع محصول زراعی و 31 نوع محصول باغی به ترتیب رتبه‌ های پنجم و سوم را از این نظر در خراسان رضوی دارد.

وی با بیان اینکه یکی از شاخص ‌ترین محصولات این شهرستان که در ایران و جهان رتبه نخست را به خود اختصاص داده، زعفران هست، اظهار داشت: از مجموع 70 هزار هکتار اراضی زیر کشت زعفران استان خراسان رضوی، هشت هزار و ۷۶۵ هکتار آن به تربت ‌حیدریه اختصاص دارد و بر این اساس میانگین تولید ما چهار کیلوگرم در هر هکتار و درمجموع میزان تولید زعفران تربت ‌حیدریه در سال حدود ۳۶ تن هست.

مدیر جهاد کشاورزی تربت ‌حیدریه اظهار کرد: هم ‌اکنون به ازای هر هکتار زمین زعفران، 220 نفر روز مشغول کار هستند که در کل 70 هزار نفر اشتغال مستقیم و دو تا سه برابر این رقم، اشتغال غیرمستقیم به دست می‌آید.

وی اظهار کرد: ازآنجا که زعفران یک گیاه کم آب است (با میزان مصرف  سه هزار مترمکعب  آب در هکتار)، و این بدان معنا است که نسبت به غلات، کمتر از نصف آب مصرف می‌کند، لذا از هر زاویه که به موضوع نگاه کنیم، می‌بینیم کشت زعفران برای ما یک مزیت مطلق دارد.

عباسپور افزود: بزرگ ‌ترین بازار گل زعفران کشور در تربت ‌حیدریه واقع هست که در قالب ۸۰ غرفه، همه‌ ساله ۲ تا ۳ هزار تن گل زعفران در آن خرید و فروش می‌شود.

وی یاد آور شد: دانش بومی مردم شهرستان در تولید فرآوری و صادرات به نسبت خوب هست و اکنون 2 شرکت زنجیره تولید زعفران در تربت ‌حیدریه مستقرشده‌ اند که امیدواریم ظرفیت انبار زعفران در بورس را به 20 تن برسانند.

ضرورت برپایی نشست تصمیم‌سازی در حوزه زعفران

فرماندار ویژه تربت ‌حیدریه هم هدف از برگزاری  این جلسه را ایجاد یک‌ صدای واحد و نیز طرح و بیان یک فکر واحد برای حمایت از زعفران کاران شهرستان عنوان کرد و گفت: ازآنجا که در آستانه فصل برداشت زعفران قرار داریم و همه ‌ساله در این ایام شاهد شنیدن سازهای ناکوک باسیاست‌های حمایتی دولت و مجلس هستیم، بر آن شدیم تا با حضور رئیس فراکسیون زعفران مجلس شورای اسلامی و نیز متصدیان تصمیم‌ساز حوزه زعفران وزارت جهاد کشاورزی در خراسان رضوی این نشست را برگزار تا خروجی آن فصل الخطابی برای بازار زعفران ایران باشد.

علی رستمی افزود: بنای دولت آن است تا برحسب ضرورت و در راستای حمایت از ارکان تولید و صادرات زعفران، برنامه ‌هایی را به‌ صورت هدفمند قطب زعفران ایران یعنی منطقه تربت ‌حیدریه، عملیاتی کند.

وی با بیان اینکه بنا نیست جزییات طرح مشترک دولت و مجلس از هم ‌اکنون اعلام و رسانه‌ ای شود، اظهار کرد: این بدان خاطر است که طرح‌ های حمایتی ما تابعی از شرایط روز است،  اما در یک فرایند کلی باید اعلام کنیم از نگاه دولت قیمت مبنا که در حکم منطقی‌ ترین قیمت زعفران نیز هست، تنها در تابلوی بورس باید اعلام شود.

فرماندار تربت‌حیدریه یادآور شد: از سوی دیگر دولت از اجرای طرح  خرید توافقی در سال‌های قبل تجربه خوبی داشته و امسال نیز آن را اجرا خواهد کرد.

مثلث طرح خرید توافقی زعفران سودآور است

رئیس فراکسیون مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در اجرای طرح خرید توافقی هم وزارت جهاد کشاورزی که متولی طرح‌ های نظارتی و حمایتی است، هم کشاورزان که حاصل دسترنجشان به ثمن بخس به غارت نرفت و هم سازمان مرکزی تعاونی روستایی سود کردند، گفت: اراده ما بر آن است که در سال زراعی جدید نیز این طرح را با جدیت دنبال کنیم و از بانک کشاورزی انتظار می‌ رود بهتر و بیش از سایر بانک‌ها پا پیش بگذارد.

سعید باستانی افزود: در چهار سال اخیر اتفاقاتی در حوزه زعفران افتاد که نیازمند بررسی است تا اگر ایرادی دارند، برطرف شوند.

وی با بیان اینکه بزرگ ‌ترین اتفاق خرید توافقی زعفران در سال ۹۶ بود و بعد از آن هم در راه‌اندازی بورس کالایی زعفران در تربت ‌حیدریه بود، گفت: این برای ما یک امر طبیعی و قابل پیش‌بینی بود که شفافیت در بازار بورس به ‌طورقطع مورد هجمه کسانی قرار می‌ گرفت که به شکل زیرزمینی کار می‌کردند که البته قرار گرفت.

باستانی افزود: این هجمه امروز به اوج خودش رسیده و این افراد مشکلات به وجود آمده در بازار زعفران را ناشی از عملکرد بورس می‌دانند درحالی ‌که این‌ یک بیان و تحلیل علمی نیست و به عبارت بهتر تابلو بورس اهرمی برای کنترل افرادی است که از شفافیت گریزان هستند.

وی گفت: از سوی دیگر وزارت جهاد کشاورزی در راستای تحقق وظیفه ذاتی خود مبنی بر اقدامات کنترلی و حمایتی، در کنار تولید کننده و فرآوری کننده،  باید از صادرکننده زعفران نیز حمایت کند زیرا این‌ یک زنجیره است و هیچ‌ کدام از عوامل غریبه نیستند.

نماینده مردم تربت‌ حیدریه، زاوه و مه ولات در مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: یک شیوه حمایتی آن است که وزارت جهاد کشاورزی مانع توسعه کشت ‌زعفران در ایران شود، اما اگر به هزار و یک دلیل قادر به انجام اقدامات محدودکننده نیست، ضرورت دارد تا کنترل تنظیم بازار را بر عهده بگیرد که این جزو وظایف ذاتی این وزارت خانه هست.

باستانی بیان کرد: در خصوص مؤسسات مالی اعتباری که سهامدارانش مقابل مجلس تحصن کردند، دولت و مجلس باهدف راضی کردن سهام ‌داران، اعتبار گذاشتند تا پولی را که دیگران خورده بودند، جبران کنند و امروز زعفران کاران نیز از ما توقع دارند پا پیش گذاشته و در شرایط دشوار و نامبارک اقتصادی کنونی، آن‌ها را در زیر چتر حمایتی خود قرار بدهیم که البته خواسته نابجایی هم نیست.

منبع: خبرگزاری فارس

به‌راحتی این صفحه را به دوستان خودتان معرفی کنید!
مطالب بعدی را از دست ندهید!
تمام مطالب زعفرانت، در واقع یک سری مشاوره‌های رایگان هستند که از تحقیقات و تجربیات ده‌ها زعفران‌کار، زعفران‌فروش و زعفران‌پژوه برگرفته شده؛ برای شما که می‌خواهید درباره زعفران بیشتر بدانید. بنابراین اگر علاقه‌مند به دنبال کردن جدیدترین مطالب زعفرانت هستید، ما این کار را برایتان آسان‌تر کرده‌ایم. با عضویت در خبرنامه زعفرانت، همیشه شما را در جریان تازه‌ترین مطالبی که منتشر می‌کنیم، قرار می‌دهیم. در اینصورت هیچ مطلبی را از دست نخواهید داد.
آیکون نظر خودتان را درباره این مطلب بنویسید
captcha
=
برگشت به بالا