بازار زعفران در ابهام به سر می‌ برد / پیش بینی تولید ۵۰۰ تن زعفران

فروشگاه اینترنتی تخصصی زعفران زعفرانت

  1. خانه
  2. بلاگ
  3. بازار زعفران در ابهام به سر می‌ برد / پیش بینی تولید ۵۰۰ تن زعفران

بازار زعفران در ابهام به سر می‌ برد / پیش بینی تولید ۵۰۰ تن زعفران

بازار زعفران در ابهام به سر می‌ برد / پیش بینی تولید ۵۰۰ تن زعفران

میری گفت: با وجود ورود محصول نو به بازار و مانده زعفران در انبار ‌ها از سال گذشته، نرخ مشخصی برای این محصول در بازار وجود ندارد.

غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران درباره آخرین وضعیت برداشت طلای سرخ اظهار کرد: چند روزی است که برداشت نوبرانه زعفران در مناطق سرد سیر آغاز شده، اما هنوز به پیک برداشت نرسیدیم. 

او با اشاره به اینکه پیک برداشت از ۱۵ آبان به بعد آغاز می‌ شود، افزود: با توجه به آنکه زعفران محصولی زیر زمین است از این رو تا پایان فصل برداشت همانند دیگر محصولات نمی ‌توان تخمینی در خصوص میزان تولید داشت. 

میری با بیان اینکه بازار زعفران همچنان در رکود به سر می ‌برد، گفت: با توجه به ورود محصول نو به بازار و مانده محصول از سال گذشته در انبار ‌ها، بازار زعفران همچنان مبهم است به طوری که نرخ مشخصی برای آن وجود ندارد و همواره خریداران به صورت توافقی محصول را از کشاورزان به سبب نبود شاخص مشخص قیمت خریداری می‌کنند.

نایب رئیس شورای ملی زعفران حداقل قیمت هر کیلو طلای سرخ را ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و حداکثر ۹ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به نبود بازار شفاف برای محصول زعفران نمی‌ توان پیش بینی دقیقی در خصوص قیمت داشت چرا که قیمت این محصول به میزان تولید بستگی دارد. 

او ادامه داد: سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی مجموع تولید زعفران را بین ۳۸۰ تا ۴۰۰ تن اعلام کرد که امسال به سبب افزایش سطح زیر کشت راندمان تولید و شرایط مناسب جوی در ابتدای سال برآورد کرده است که تولید زعفران با رشد حداقل ۲۰ تا ۲۵ درصدی به ۵۰۰ تن برسد.

میری درباره آینده طلای سرخ در بازار بیان کرد: قیمت زعفران تابع عرضه و تقاضا است از این رو نمی‌ توان پیش بینی دقیقی راجع به آینده بازار داشت، اما به هر حال امیدواریم قیمت‌ ها در همین حد باقی بماند تا جوابگوی هزینه کشاورزان باشد. 

نایب رئیس شورای ملی زغفران درباره آخرین وضعیت صادرات زعفران تصریح کرد: با وجود پیگیری ‌های متعدد متاسفانه گمرک آمار ماهیانه صادرات زعفران را اعلام نکرده است تا بتوانیم پاسخگوی صادر کنندگان باشیم، اما برآورد ‌ها حاکی از آن است که صادرات به بازار‌ های هدف در حال انجام است، اما در خصوص میزان آن اطلاعی نداریم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به‌راحتی این صفحه را به دوستان خودتان معرفی کنید!
مطالب بعدی را از دست ندهید!
تمام مطالب زعفرانت، در واقع یک سری مشاوره‌های رایگان هستند که از تحقیقات و تجربیات ده‌ها زعفران‌کار، زعفران‌فروش و زعفران‌پژوه برگرفته شده؛ برای شما که می‌خواهید درباره زعفران بیشتر بدانید. بنابراین اگر علاقه‌مند به دنبال کردن جدیدترین مطالب زعفرانت هستید، ما این کار را برایتان آسان‌تر کرده‌ایم. با عضویت در خبرنامه زعفرانت، همیشه شما را در جریان تازه‌ترین مطالبی که منتشر می‌کنیم، قرار می‌دهیم. در اینصورت هیچ مطلبی را از دست نخواهید داد.
آیکون نظر خودتان را درباره این مطلب بنویسید
captcha
=
برگشت به بالا