۳۰۰ هکتار از مزارع زعفران استان خراسان‌رضوی دچار پوسیدگی پیاز زعفران شده است

فروشگاه اینترنتی تخصصی زعفران زعفرانت

  1. خانه
  2. بلاگ
  3. ۳۰۰ هکتار از مزارع زعفران استان خراسان‌رضوی دچار پوسیدگی پیاز زعفران شده است

۳۰۰ هکتار از مزارع زعفران استان خراسان‌رضوی دچار پوسیدگی پیاز زعفران شده است

۳۰۰ هکتار از مزارع زعفران استان خراسان‌رضوی دچار پوسیدگی پیاز زعفران شده است

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان‌رضوی گفت: حدود ۳۰۰ هکتار از مزارع زیر کشت زعفران این استان که دچار پوسیدگی پیاز زعفران است، شناسایی شده اما این بیماری هنوز گسترش نیافته است.

سید هاشم نقیبی افزود: پوسیدگی پیاز زعفران یک بیماری باکتریایی است که بصورت لکه‌ای در مزارع زیر کشت این محصول مشاهده شده است.

وی با بیان اینکه این بیماری به کیفیت محصول زعفران خراسان‌رضوی آسیبی نمیرساند و صرفاً میزان عملکرد و برداشت زعفران را تحت تأثیر قرار می‌دهد ادامه داد: کسانی که پیاز زعفران جا‌به‌جا می‌کنند باید با کارشناسان حفظ نباتات و مدیریت باغبانی ادارات جهاد کشاورزی مشاوره کنند تا از انتقال آلودگی به پیازها جلوگیری کرده و پیازهای آلوده را هم جدا نمایند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: تمامی کشاورزانی که مشکوک به وجود پوسیدگی در پیازهای زعفران مزارع خود هستند باید برای بازدید کارشناسان باغبانی شهرستان‌ها اقدام کنند و در این زمینه پیگیر باشند.

نقیبی افزود: این بیماری باکتریایی طی دو تا سه سال اخیر در مزارع زعفران مشاهده شده است و برای جلوگیری از گسترش آن، هوشیاری کشاورزان بسیار مهم است.

سطح زیر کشت زعفران در استان خراسان‌رضوی پارسال 86.000 هکتار بود که حدود ۳۰۰ تن زعفران از این مزارع برداشت شد.

فعالیت در حوزۀ تولید زعفران برای 131.000 نفر در استان خراسان رضوی، بصورت مستقیم اشتغال ایجاد کرده است.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

0 از 5
مطالب جذاب بعدی را از دست ندهید!
تمام مطالب زعفرانت، در واقع یک سری مشاوره‌های رایگان هستند که از تحقیقات و تجربیات ده‌ها زعفران کار، زعفران فروش و زعفران پژوه ایرانی برگرفته شده؛ برای شما که می‌خواهید دربارۀ زعفران بیشتر بدانید. بنابراین اگر علاقه مند به دنبال کردن جدیدترین مطالب زعفرانت هستید، ما این کار برایتان سریع‌تر و آسان‌تر کرده‌ایم. با عضویت در خبرنامه یا کانال تلگرام، همیشه شما را بلافاصله در جریان تازه‌ترین مطالبی که در زعفرانت منتشر می‌کنیم، قرار می‌دهیم. در اینصورت هیچ مطلبی را از دست نخواهید داد.
عضویت در کانال تلگرام
دیدگاه خودتان را ثبت کنید.
captcha
=
دسته‌بندی‌های موضوعی مقالات برای دسترسی سریع‌تر
برگشت به بالا