هشدار نسبت به رکورد شکنی تولید زعفران

فروشگاه اینترنتی تخصصی زعفران زعفرانت

  1. خانه
  2. بلاگ
  3. هشدار نسبت به رکورد شکنی تولید زعفران

هشدار نسبت به رکورد شکنی تولید زعفران

هشدار نسبت به رکورد شکنی تولید زعفران

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: پیش بینی می شود، تولید زعفران امسال به حدود ۵۰۰ تن برسد و این رکورد، امکان "شکست بازار" و عرضه مازاد و غیر متعادل را هشدار می‌ دهد.

حسین شیرزاد رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در ارتباط با خرید حمایتی زعفران توسط سازمان متبوع اظهار داشت: خرید حمایتی زعفران در سال زراعی 97-96 بدون ایجاد هرگونه ضرر و زیان برای دولت انجام شده و فروش آن نیز در بازار بورس کشور بطور شفاف صورت پذیرفته است .

وی با اشاره به اینکه بیش از 200 هزار نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم در زنجیره ارزش زعفران فعالیت دارند تصریح کرد: براساس آمار های موجود، امسال بیش از 114 هزار هکتار از اراضی کشور به کشت زعفران اختصاص یافته است و عمده تولید کنندگان این محصول بی‌ نظیر، ساکنین مناطق روستایی کمتر برخوردار کشور بوده و اصولاً ساختار حاکم بر بخش تولید زعفران در کشور ما، نظام بهره ‌برداری خرده پایی است.

شیرزاد ادامه داد: بنابراین همگان بپذیریم که زعفران کار خرده  پا در بازار زعفران نیاز به حمایت راهبردی داشته و باید برای رسیدن به قیمت عادلانه و منصفانه و صرفه تولید کننده زعفران تلاش نماییم.

تولید زعفران  ایران رکورد می شکند

رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با ذکر این نکته که زعفران از مهمترین محصولات صادراتی کشور بوده به گونه ای که در سال گذشته 351 میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشت خاطرنشان کرد: پیش بینی می‌ شود تولید زعفران امسال به حدود 500 تن برسد و این رکورد، امکان "شکست بازار" و عرضه مازاد و غیر متعادل را هشدار می‌ دهد.

حسین شیرزاد با اعلام این موضوع که خوشبختانه امسال با تلاش زعفران کاران و حمایت‌ های آموزشی – ترویجی مجری طرح زعفران و حمایت فنی وزارت جهاد کشاورزی در کنار میزان بارش مناسب، تولید زعفران از وضعیت مطلوبی برخوردار بوده و روند افزایشی داشته، تاکید کرد: از این رو، به منظور جلوگیری از کاهش و نوسان نامتعارف قیمت و احتمال ایراد خسارت به کشاورزان، خرید حمایتی محصول توسط سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور اجتناب ناپذیر بوده که البته این مهم از ماه گذشته با برنامه‌ریزی جهت خرید توافقی زعفران آغاز شده است.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه براساس تحلیل‌ های قیمتی انجام شده توسط معاونت های تخصصی و بازرگانی وزارتخانه و مؤسسه پژوهش های اقتصادی و برنامه‌ ریزی، قیمت تمام شده هر کیلوگرم زعفران پوشال معادل 82 میلیون ریال برآورد شده است اذعان کرد: روز گذشته، سازمان برنامه و بودجه کشور با پیشنهاد وزیر محترم جهاد کشاورزی برای مداخله حداقلی در بازار زعفران جهت جلوگیری از کاهش قیمت و خرید حمایتی زعفران سال 1398 موافقت نموده است که انشاءا.. دستورالعمل ها و سازوکار های عملیاتی و اجرایی آن در حال تدوین است و به زودی با دستور وزیر محترم جهاد کشاورزی در موقعیت زمانی مشخص اعلام خواهد گردید.

شیرزاد در پایان اضافه کرد: با هدف توسعه خدمات کسب و کار تولید زعفران کشور، اخیرا اقداماتی نظیر کشت سفارشی، توسعه انبار های استاندارد و کشت قراردادی و ارگانیک زعفران در دستور کار شرکت ‌های تعاونی تولید روستایی کشور قرار گرفته و این مجموعه تلاش ‌ها همچنان روبه توسعه وگسترش است.

منبع: قطره

به‌راحتی این صفحه را به دوستان خودتان معرفی کنید!
مطالب بعدی را از دست ندهید!
تمام مطالب زعفرانت، در واقع یک سری مشاوره‌های رایگان هستند که از تحقیقات و تجربیات ده‌ها زعفران‌کار، زعفران‌فروش و زعفران‌پژوه برگرفته شده؛ برای شما که می‌خواهید درباره زعفران بیشتر بدانید. بنابراین اگر علاقه‌مند به دنبال کردن جدیدترین مطالب زعفرانت هستید، ما این کار را برایتان آسان‌تر کرده‌ایم. با عضویت در خبرنامه زعفرانت، همیشه شما را در جریان تازه‌ترین مطالبی که منتشر می‌کنیم، قرار می‌دهیم. در اینصورت هیچ مطلبی را از دست نخواهید داد.
آیکون نظر خودتان را درباره این مطلب بنویسید
captcha
=
برگشت به بالا