زعفران ارزان شد

فروشگاه اینترنتی تخصصی زعفران زعفرانت

  1. خانه
  2. بلاگ
  3. زعفران ارزان شد

زعفران ارزان شد

زعفران ارزان شد

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: در این روزها با کاهش قیمت زعفران در بازار مواجه هستیم که یکی از عوامل مهم در کاهش قیمت زعفران، کاهش قیمت آن در بورس است.

غلام‌ رضا میری در خصوص علت کاهش 50 درصدی زعفران اظهار کرد: علت کاهش زعفران به فاکتورهای زیادی از جمله افزایش عرضه نسبت به تقاضا  و اعمال سخت‌گیری‌هایی از جانب بانک مرکزی برای صادرکنندگان بستگی دارد.

وی افزود: در نتیجه کاهش صادرات ما شاهد عرضه زیاد زعفران و در نیتجه کاهش قیمت آن هستیم زیرا زعفران محصولی است که 80 درصد آن صادر می‌شود و اگر روند کاهش صادرات همچنان ادامه داشته باشد ما شاهد کاهش قیمت بیشتر زعفران هستیم.

نایب رئیس شورای ملی زعفران بیان کرد: یکی از عوامل مهم در کاهش قیمت زعفران، کاهش قیمت آن در بورس است. زعفران توسط اتحادیه از کشاورزان با قیمت 10 میلیون و 500 هزار تومان تا 11 میلیون و 500 هزار تومان خریداری می‌شد اما ناگهان بورس اعلام کرد که 40 تن زعفران خود را با قیمت 9 میلیون 200 هزار تومان عرضه می‌کند. این امر سبب کاهش قیمت زعفران شد و کشاورز نیز به طبع آن ناچار بود زعفران خود را به قیمت بورس عرضه کند.

میری در خصوص علت کاهش صادرات زعفران خاطرنشان کرد: در حال حاضر برنامه‌های بازدارنده‌ای برای صادرات وجود دارد که سبب کندی صادرات می‌شود به این معنا که صادرکننده معتبر با برند معتبر در بازار جهانی، از ترس معرفی به قوه قضاییه، دارایی و تعزیرات صادرات انجام نمی‌دهد. در حال حاضر یکی از صادرکنندگان ما در سال 96  حدود 40 میلیون دلار صادرات داشته اما این مقدار در سال 97 به حدود سه الی چهار میلیون دلار رسیده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر با توجه به اینکه مازاد مصرف وجود دارد و با توجه به محدودیت‌های موجود از جمله عدم حضور فیزیکی در بازار جهانی و مشکلات بانکی نمی‌توانیم بازار خود را توسعه دهیم و مجموع این عوامل سبب کاهش صادرات می‌شود و از طرف دیگر مسیر قاچاق بسیار فعال شده است.

 

منبع: صبح امروز

به‌راحتی این صفحه را به دوستان خودتان معرفی کنید!
مطالب بعدی را از دست ندهید!
تمام مطالب زعفرانت، در واقع یک سری مشاوره‌های رایگان هستند که از تحقیقات و تجربیات ده‌ها زعفران‌کار، زعفران‌فروش و زعفران‌پژوه برگرفته شده؛ برای شما که می‌خواهید درباره زعفران بیشتر بدانید. بنابراین اگر علاقه‌مند به دنبال کردن جدیدترین مطالب زعفرانت هستید، ما این کار را برایتان آسان‌تر کرده‌ایم. با عضویت در خبرنامه زعفرانت، همیشه شما را در جریان تازه‌ترین مطالبی که منتشر می‌کنیم، قرار می‌دهیم. در اینصورت هیچ مطلبی را از دست نخواهید داد.
آیکون نظر خودتان را درباره این مطلب بنویسید
captcha
=
برگشت به بالا