تفاوت زعفران سرگل و نگین چیست؟ [با جدول مقایسه ویژگی ها]

ارسال رایگان زعفران به سراسر ایران
  1. زعفرانت
  2. بلاگ
  3. معرفی
  4. تفاوت زعفران سرگل و نگین چیست؟ [با جدول مقایسه ویژگی ها]

تفاوت زعفران سرگل و نگین چیست؟ [با جدول مقایسه ویژگی ها]

تفاوت زعفران سرگل و نگین چیست؟ [با جدول مقایسه ویژگی ها]

زعفران سرگل‌ و زعفران نگین، دو نوع تجاری از زعفران ایرانی هستند که در استاندارد ملی ایران با یک نام واحد (زعفران رشته ای بریده) شناخته می شوند.

ولی هر کدام از این دو مدل تجاری زعفران، ویژگی هایی مخصوص به خود را دارند. به طوریکه بعضی از این ویژگی ها شبیه به هم هستند و برخی دیگر از آن ها با همدیگر تفاوت دارند.

اگرچه مهم ترین فرق زعفران سرگل و نگین در شکل رشته ها (میزان زیبایی رشته های قرمز رنگ) خلاصه می شود؛ ولی ما در این مقاله سعی می کنیم تا به زبانی ساده و با جزئیات بیشتر به این موضوع بپردازیم. با زعفرانت همراه باشید.

اگر تاکنون رنگ و عطر و طعم زعفران اصل و باکیفیت را امتحان نکرده‌ اید، توصیه می‌ کنیم با خرید زعفران سرگل و نگین از زعفرانت تجربه متفاوتی از دنیای باشکوه و مسحور کننده طلای سرخ داشته باشید.


 

۱۰ ویژگی مهم زعفران نگین

۱ - رنگ کلاله: رنگ رشته های زعفران نگین، تماماً قرمز است.

۲ - میزان قرمزی کلاله: به دلیل خطای انسانی (عدم دقت کافی در فرایند تولید تک مرحله ای)، ممکن است حداکثر ۰.۱٪ رشته هایی با رنگ نارنجی و زرد و سفید هم به چشم بخورد.

۳ - شدت رنگ کلاله: به دلیل فرایند تولید تک مرحله ای، رنگ رشته های قرمز به سمت روشنی میل می کند و شفاف تر است.

۴ - طول کلاله: به دلیل فرایند تولید تک مرحله ای و شیوه خشک کردن صنعتی، طول رشته های قرمز معمولاً راست تر و بلند تر بوده و بعبارتی تقریباً شکستگی و نرمه ندارد.

۵ - قطر کلاله: به دلیل فرایند تولید تک مرحله ای و شیوه خشک کردن صنعتی، قطر (عرض) رشته های قرمز، معمولاً بیشتر (ضخیم ‌تر و پهن ‌تر) است.

۶ - حجم کلاله: به دلیل فرایند تولید تک مرحله ای و شیوه خشک کردن صنعتی، چگالی رشته ها کم است. یا بعبارتی حجم رشته ها زیاد است.

۷ - عطر کلاله: به دلیل فرایند تولید تک مرحله ای و شیوه خشک کردن صنعتی، رشته ها قبل از استفاده (قبل از تماس با مایعات) معمولاً یا هیچ عطر و بویی ندارند یا به مقدار کم تری دارند.

۸ - کیفیت کلاله: میزان رنگدهی و عطر و طعم پودر یا رشته های زعفران نگین در حین استفاده (بعد از مخلوط شدن با مایعات)، زیاد است.

۹ - خواص کلاله: زعفران نگین به دلیل تمام قرمز بودن و شیوه خشک کردن صنعتی، دارای میزان خواص دارویی زیاد (کمتر از زعفران سرگل) است.

۱۰ - موارد مصرف کلاله: اغلب برای مصارف هدیه، سوغات و صادرات کاربرد دارد.


۱۰ ویژگی مهم زعفران نگین
نمایش قسمت نگین روی رشته کامل زعفران

 

۱۰ ویژگی مهم زعفران سرگل

۱ - رنگ کلاله: رنگ رشته های زعفران سرگل، تماماً قرمز است.

۲ - میزان قرمزی کلاله: به دلیل خطای انسانی (عدم دقت کافی در فرایند تولید دو مرحله ای)، ممکن است حداکثر ۰.۵٪ رشته هایی با رنگ نارنجی و زرد و سفید هم به چشم بخورد.

۳ - شدت رنگ کلاله: به دلیل فرایند تولید دو مرحله ای استحصال از زعفران دسته (دختر پیچ)، رنگ رشته های قرمز در زعفران سرگل، معمولاً به سمت جگری میل می کند و کمی تیره است.

۴ - طول کلاله: به دلیل فرایند تولید دو مرحله ای و شیوه خشک کردن ارگانیک، طول رشته های قرمز در زعفران سرگل، معمولاً کوتاه و متوسط بوده و بعبارتی مقداری شکستگی و نرمه دارد.

۵ - قطر کلاله: به دلیل فرایند تولید دو مرحله ای و شیوه خشک کردن ارگانیک، قطر (عرض) رشته های قرمز، معمولاً کمتر (اندکی نازک ‌تر و کروی ‌تر) است.

۶ - حجم کلاله: به دلیل فرایند تولید دو مرحله ای و شیوه خشک کردن ارگانیک، چگالی رشته ها زیاد است. یا بعبارتی حجم رشته ها (نسبت به سایر زعفران ها) مقداری کمتر است.

۷ - عطر کلاله: به دلیل استحصال از زعفران دسته، رشته ها قبل از استفاده (قبل از تماس با مایعات) هم معمولاً عطر و بوی بسیار قوی و مسحور کننده ‌ای دارند.

۸ - کیفیت کلاله: میزان رنگدهی و عطر و طعم پودر یا رشته های زعفران سرگل در حین استفاده (بعد از مخلوط شدن با مایعات)، بسیار زیاد است.

۹ - خواص کلاله: زعفران سرگل (بخصوص تولید شده در مطقه قائنات) به دلیل تمام قرمز بودن و شیوه خشک کردن ارگانیک، دارای بالاترین میزان خواص دارویی در بین انواع زعفران است.

۱۰ - موارد مصرف کلاله: اغلب برای مصارف خانگی، غذایی، دارویی و همچنین آرایشی کاربرد دارد.


۱۰ ویژگی مهم زعفران سرگل
نمایش قسمت سرگل روی رشته کامل زعفرانجدول مقایسه شباهت ‌ها و تفاوت‌ ها (فرق زعفران نگین با سرگل)

با بررسی این جدول، خیلی سریع و راحت متوجه می شوید فرق زعفران نگین و سرگل چیست؟

پارامتر

زعفران سرگل

زعفران نگین

رنگ رشته ها

قرمز جگری (عیار بالا)، قرمز روشن

قرمز روشن

درصد رشته های قرمز

۹۹.۵٪

۹۹.۹٪

درصد رشته های غیر قرمز

حداکثر ۰.۵٪ نارنجی و زرد و سفید

حداکثر ۰.۱٪ نارنجی و زرد و سفید

طول رشته ها

اغلب متوسط و کوتاه، خمیده

اغلب بلند و متوسط، صاف

میزان شکستگی رشته ها

به مقدار کم

به مقدار ناچیز (تقریباً صفر)

قطر رشته ها

نازک و کروی

ضخیم و پهن

عطر و بوی رشته ها

بسیار قوی (بخصوص تولید شده در منطقه قائنات)

متوسط، گاهی اوقات بدون بو

چگالی رشته ها

زیاد

کم

حجم رشته ها

کم

زیاد

کیفیت رنگ و عطر و طعم

بسیار زیاد

زیاد

خواص دارویی

بالاترین میزان (فوق العاده زیاد)

زیاد

موارد مصرف معمول

خانگی، غذایی، دارویی، آرایشی

سوغات، هدیه، صادرات

قیمت

متوسط (مقرون به صرفه)

بالا

محبوبیت در ایران

به شدت زیاد

کم، متوسط

 

برای خرید زعفران «اصل» و «باکیفیت» کافیست روی دکمه زیر کلیک کنید.

به‌راحتی این صفحه را به دوستان خودتان معرفی کنید!
مطالب بعدی را از دست ندهید!
تمام مطالب زعفرانت، در واقع یک سری مشاوره‌های رایگان هستند که از تحقیقات و تجربیات ده‌ها زعفران‌کار، زعفران‌فروش و زعفران‌پژوه برگرفته شده؛ برای شما که می‌خواهید درباره زعفران بیشتر بدانید. بنابراین اگر علاقه‌مند به دنبال کردن جدیدترین مطالب زعفرانت هستید، ما این کار را برایتان آسان‌تر کرده‌ایم. با عضویت در خبرنامه زعفرانت، همیشه شما را در جریان تازه‌ترین مطالبی که منتشر می‌کنیم، قرار می‌دهیم. در اینصورت هیچ مطلبی را از دست نخواهید داد.
نظر خودتان را درباره این مطلب بنویسید
captcha
=

دسته‌بندی‌های‌ موضوعی بلاگ برای دسترسی سریع‌تر


برگشت به بالا